6. Elementy techniczne


Budowanie i zarządzanie społecznością wymaga wielu elementów technicznych, tak jak jakaś organizacja potrzebowałaby dużej siedziby, komputera, samochodu, szafy na archiwa. Omówmy niektóre z niektórych elementów technicznych (bowiem możliwości jest mnóstwo), ich zasadność i niezbędny poziom szczegółowości do spełnienia swojej roli.

Jeżeli zdecydujemy się na prywatne wiadomości związane z forum, powinniśmy pamiętać o tym, że powinny one służyć raczej jako wymiana danych do innych środków komunikacji oraz do bardziej formalnych czynności. Nie trzeba zatem poświęcać zasobów i czasu na udoskonalanie prywatnych wiadomości, ponieważ od rozmowy są skrzynki e-mail i komunikatory. Od strony technicznej, limity przechowywanych wiadomości, wiadomości kasowane po miesiącu, dla dużych for/stron będzie to konieczność. Pośrednie rozwiązanie to lokalne kopie tych wiadomości – lepsze to niż nic. Z prywatnymi wiadomościami będą powiązane filtry antyspamowe, ustawienia o przyjmowaniu wiadomości od nieznajomych (odgórne bądź decyzja po stronie użytkownika).

Opcja “Ignorowanie tematów” czy “ignorowanie użytkowników” z pewnością oszczędzi wielu nerwów, a zaszkodzić nikomu nie zaszkodzi.

Od strony wizualnej, różne style i wersje kolorystyczne stylów to ważna rzecz. Chyba, że dany styl łączy się w innymi elementami np. interfejsem gry, mimo wszystko warto pomyśleć o chociaż jednej alternatywie. Użytkownicy na pewno polubią to bardziej niż ktokolwiek (czy jakiekolwiek dane statystyczne) przypuszcza (szczególnie, wydając nowy styl parę lat od istnienia strony). Nowa szata graficzna traktowana jest przez użytkownika jak nowy produkt, który otrzymało się gratis. A kto nie lubi otrzymać coś za darmo?

Także bardzo istotne jest rozróżnienie rang na forum, dzięki czemu istotne uwagi moderacji/administracji będą widoczne. A uwagi te muszą być widoczne dla poprawnego działania forum.

Wyróżnienia można dokonać na kilka sposobów:
-bannery pod awatarami,
-większa czcionka czy kolor nazw użytkownika,
-specjalne awatary,
-możliwość używania kolorowej czcionki w postach (np. używane tylko na treści związane z moderacją),
-specjalne sygnatury.

Moderacja powinna mieć narzędzia do “działania” w profilach użytkowników (np. nick, awatar), profilach ich drużyn, opisach – każde miejsce, gdzie użytkownik coś może zmienić to potencjalne miejsce do nadużyć.

Pola w profilu typu “Kraj” to dodatkowa praca w przypadku aktualizacji, i chociaż takie pole pozwala osobom o tym samym pochodzeniu na lepsze kontakty, bardzo często jest wykorzystywane do dyskryminacji (gdzie bez tego pola, nikt nie poznałby z jakiego kraju jest dany użytkownik).

Przy elementach technicznych warto wspomnieć o kwestiach prawnych, gromadzeniu informacji o użytkownikach, dozwolonych treściach czy konkursach z nagrodami, szczególnie, kiedy w grę wchodzi wiele państw z ich różnym prawem. Jest to temat, który może umknąć, a w żadnym wypadku nie powinien.

Kontrola edycji postów (zachowanie poprzednich edycji) będzie istotne, by ktoś nie napisał jednego, a potem zmienił i się wypierał.

Głosowanie przy pytaniach, ogłoszeniach będzie szybkim oszacowaniem popularności, bowiem nie wszyscy będą zainteresowani napisaniem komentarza (głosowanie jest bardzo łatwe, szybkie i satysfakcjonujące dla użytkownika). Należy pamiętać o opcjach neutralnych czy wstrzymujących się od głosu.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.