7. Jak walczyć z wolnością 101


Z funkcjonalnego punktu widzenia, można zastosować całkowity brak komentarzy, co rozwiązuje problem niepożądanych treści. Albo bardziej pracochłonne – publikowanie komentarzy po zaakceptowaniu. Zapewnić użytkownikom stron/forum/gry możliwość włączenia filtru wulgaryzmów oraz możliwość blokowania wpisów/prywatnych wiadomości od innych użytkowników. Można zapewnić na forum działy traktowane z większym przymrużeniem oka, a na pozostałych trzymać użytkowników krótko. “Cenzurowanie” wypowiedzi nie na temat zwiększa jakość dyskusji, nie wyobrażam sobie for tematycznych bez usuwania wypowiedzi nie na temat; ktoś pyta o konkretną i poważną sprawę – a tutaj włącza się trzech i rozmawia o wczorajszym meczu.

Rozwiązaniem pośrednim, wpisującym się w zasadę “wolność tak, ale konsekwencje również”, jest możliwość publikacji komentarza wraz z jego ukryciem (“Pokaż moderowany komentarz”) czy oznaczeniem na inny kolor, co jednak nie będzie miało zastosowania przy treściach wymagających usunięcia (ujawnienie danych osobowych, nawoływanie do przestępstwa). To rozwiązanie prawdopodobnie daje swobodę wypowiedzi większości użytkowników, ale ma też swoje wady (patrz rozdział “3. Lubię zło…”).

Zachowywanie wpisów ale przyznawanie ostrzeżeń i blokowanie użytkowników to również forma “wolności z konsekwencjami”.

Trzeba zawsze mieć na uwadze, że im więcej ograniczeń, tym mniej osób będzie aktywnie uczestniczyć w życiu witryny. Świadomość braku kontroli, faktu, że wpis nie zniknie za parę godzin, jest bardzo motywująca dla wielu osób.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.