6. Konflikt dwóch wolności


Z przykładów omówionych w poprzednim podrozdziale “Wolność prywatności” rysuje się obraz typowego konfliktu dwóch wolności, gdzie jedna wolność żywi się kosztem drugiej.

W przypadku forum czy strony mamy wolność komentującego przeciwko wolności właściciela strony. Dając więcej wolności komentującemu, ograniczamy ją właścicielowi. Kiedy to właściciel ma więcej wolności w poczynaniach, wolność ta jest automatycznie ograniczana komentującemu.

Jeśli policjantowi wolno zatrzymać, przeszukać, legitymować, wszystko bez zgody prokuratora, ograniczona jest wolność obywatela. Jeśli obywatel może unikać zatrzymania, przeszukania, legitymowania dopóki nie ma zgody prokuratora, to policjant ma ograniczoną wolność w swoich czynnościach. Nie ograniczając praw sprzedawców np. dotyczących umów, reklamacji, ogranicza się prawa konsumentom – i odwrotnie. Przykładów można mnożyć. Wniosek jest taki, że nie można po prostu dać wszystkim więcej wolności a problemy rozwiążą się same.

rozdzial2-img2

Jako przykład innego niż popularne spojrzenie na konflikty wolności dajmy pojawiające się od czasu do czasu tragedie nastolatków, którzy będąc prześladowani w sieci (cyberbulling) targają się na swoje życie. Popularne spojrzenie to “nie wchodzić na strony, gdzie nas obrażają”, ale pytanie jest bardzo proste – dlaczego to osoba prześladowana ma ustąpić? Dlaczego mała grupka złośliwych ma wszystkim dyktować zasady? W końcu nie będzie można korzystać z żadnej strony bez uszczerbku na zdrowiu psychicznym.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.