6. Dobry system i podsumowanie


Zapewnienie systemu pozwalającemu poglądom mniejszościowym na istnienie wymagałoby trochę pracy, a ani zysku z tego nie ma, a zdaniem niektórych, demokracja nie powinna gwarantować żadnych praw mniejszościom. Opinie „taka jest demokracja, większość zdecydowała” można spotkać jako obrony źle zaprojektowanych systemów oceny. I tak jak w przypadku wolności, nikt nie chce być przeciwnikiem wielkiej idei – demokracji. A że każdy może założyć kilka kont i manipulować wynikami, tego w tej definicji demokracji nie przeczytamy. Nikt także nie ośmieli się stwierdzić, że to co dobre jako system wyboru osób rządzących państwem nie musi sprawdzić się na przykład na forum internetowym.

Traktowanie systemów oceny jako źródła informacji o wiedzy, aktywności, kompetencjach czy dobroci serca danej osoby będzie pomyłką. Jedyne czego można być pewnym po osobie, która otrzymuje wiele plusów, to to, że umie napisać treść, która jest lub będzie na fali.

Oczywiście, gdyby chcieć szukać zasłużonych osób to liczenie plusów może być kryterium wstępnym, jednak nie może być ono kryterium jedynym ani ostatecznym.

Najprostszy przykład „dobrego” interfejsu systemu ocen (plus, minus, raportowanie):

plus-minus

Dobry system ocen będzie się charakteryzować:
-możliwością dania zarówno plusa jak i minusa
-pokazywaniem ilości plusów i minusów lub końcowego wyniku
-brakiem koloru czerwonego
-wyróżnieniem plusów (np. kolor zielony) a brakiem wyróżnienia minusów (np. kolor szary czy kolor tła witryny)
-możliwością raportowania treści (przycisk przy wpisie albo na e-mail moderacji)
-brakiem automatycznego ukrywania treści przez plus czy minus (wielokrotne raportowanie wciąż może automatycznie ukrywać treść do późniejszej weryfikacji przez moderatora)
-w przypadku ukrywania treści możliwością zmiany w profilu „pokazuj treści ukryte” oraz przełącznikiem „pokaż/ukryj wszystkie” w każdym temacie forum
-możliwością cofnięcia swojego głosu
-brakiem kar czy nagród w zależności od otrzymywanych punktów.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.