3. Bezstresowe banowanie


Mając działające systemy ostrzeżeń i banów należy zadbać, aby moderatorzy z nich korzystali.

Ban/ostrzeżenie to ma być nauczka, metoda wychowawcza, uświadomienie istnienia zasad na świecie; ochrona tych, którzy padają ofiarami agresji, prowokacji, spamu. Każde puszczone płazem przewinienie krzywdzi wszystkich tych, którzy przez kolejne przewinienia internetowego zawadiaki ucierpią.

Tak naprawdę to o tylko wpis w bazie danych, chociaż zawsze uczucie otrzymania ostrzeżenia, a najbardziej czasowego czy stałego zawieszenia konta (bana), jest bardzo nieprzyjemne. Jest to jednak zło konieczne.

Czy moderatorzy mogą unikać dawania ostrzeżeń? Jeśli coś według regulaminu jest karane ostrzeżeniem, to tak powinno być. Moderatorzy “zbyt mili” nie będą wykonywać swojej pracy, będą pacyfistami, patrzącymi jak wrogie wojska zabijają ich rodziny. Tacy moderatorzy to dziury w tamie, na dodatek im mniej jest dawanych ostrzeżeń na forum, tym bardziej te dawane wyglądają wybiórczo (“Ale ten i ten nie dostał ostrzeżenia a ja tak”).

Nie należy zapewniać satysfakcji użytkownikom przez unikanie dawania ostrzeżeń, należy opracować skuteczne, sprawiedliwe, profesjonalne i wychowawcze systemy ostrzeżeń.

Jeżeli użytkownik będzie w każdym miejscu upominany za złe zachowanie, powoli zacznie łapać o co w tym chodzi. Przełom zwykle jednak nastąpi kiedy zostanie doceniony za dobre zachowanie, i o to należy się troszczyć równie bardzo jak i o upominanie/karanie.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.