5. Raportuję cię, Sheppard


Do moderowania forum można podchodzić na wiele sposobów. Zacznijmy od formy zgłaszanych występków. Może to być specjalny formularz, adres e-mail, przycisk “Raportuj” przy poście, prywatna wiadomość do moderatora, a może nawet dział/temat na forum. Może też istnieć próg do wysłania raportu, określona liczba użytkowników raportujących dany post. O wyborze metody decydować będą możliwości techniczne i liczba rąk do pracy.

Wbudowany guzik raportuj będzie łatwy dla użytkowników, powinno pojawić się okienko z wyborem powodu raportu (lista wyboru) oraz miejscem na komentarz. Klik klik, raport wysłany. Problem będzie po stronie moderacji, reagowanie na raporty, odznaczanie ich, traktowanie wszystkiego, co napisał użytkownik (podział raportów między moderatorów sekcji zamydli ogólny obraz użytkownika, chyba, że tylko będą mieli za zadanie uznać słuszność raportu, a decyzję co dalej podejmie ktoś wyżej). Spamowanie raportami, zmusi to nas do ograniczeń w raportach np. blokada dla nowych użytkowników, ale tym samym system będzie mniej skuteczny a i tak łatwy do obejścia (odnośnie przykładu, wystarczy odczekać od założenia konta).

Co innego, jeśli trzeba skorzystać z innych środków zgłaszania. Jeśli coś nie jest bardzo łatwe, użytkownik zmieni podejście i po prostu “nie będzie mu się chciało” (np. wpisać od ręki powód zgłoszenia i skopiować link do tematu), czy też uzna, że moderacja zobaczy, iż wystawił fałszywe zgłoszenie (raportowanie przez guzik wydaje się bardziej anonimowe). Plus dla systemu raportów to widoczny dla moderacji, określony numerem wpis zgłoszenia, a nie “ktoś coś komuś powiedział”. Widać też, kto ignoruje zgłoszenia a kto się nimi zajmuje.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.