3. Jednoznaczność


Jednoznaczność zasad jest istotna jak i jednoznaczność prawa. Przy rozległych definicjach i przykładach ciężko o “wyjątki” czy “oceny wedle uznania”, a więc problem z brakiem obiektywizmu się zmniejsza. I nie tylko użytkownicy ale i moderatorzy wiedzą co zostało uznane za dopuszczalne. Wszystko jest kwestią umowy między administracją a użytkownikami. Nie musi być takie same na wszystkich forach.

Ale im bardziej szczegółowe zasady, tym bardziej użytkownicy się w tym pogubią, zaczną narzekać na zasady wymyślane po to, by ich gnębić, oraz będą szukać luk. A każdą znalezioną bronić do upadłego, bo przecież “nie ma w zasadach”. No i gdzie umieścimy zasadę, że “Zmiany liter w słowach czy inne formy ukrywania treści, o ile nie potraktowane jako spam, zostaną potraktowane jako treść oryginalna”; mowa tutaj o np. “D3b1L”, “Coorv@” itp.?

Zdarza się, że z tego powodu, z powodu niemożności wyszczególnienia wszystkich zasad, wszystkie są ukryte i użytkownicy dostają kary “z jasnego nieba”. Jest to podejście nieprofesjonalne i krzywdzące, ale tym samym jest zbawieniem dla nieproporcjonalnego do użytkowników grona moderacji. Stosuje się często rozwiązania pośrednie, pokazując użytkownikom tylko ogólny zarys zasad, a szczegóły zachowując jako zasady wewnętrzne czy “do decyzji moderatora”.

Szczegółowe zasady dla użytkowników jak np. tabela kar, dają im wgląd jak mocno może ucierpieć ich konto przy złamaniu danej zasady, ale znajomość punktów może pozwolić im manewrować, przechytrzyć system, szukać haków na moderatorów, co dali o jeden punkt więcej niż powinni.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.