8. Punkt czwarty – obrażanie innych


Treść mająca na celu obrazić drugą osobę. Przed wgłębieniem się w szczegóły pojawia się problem: czy sama intencja obrażenia wystarczy, czy też poczucie się obrażonym decyduje (ktoś może poczuć się obrażony czymś błahym a znowu ktoś inny może stać niewzruszony na jakiekolwiek obrazy)?

Dlaczego stosuje się taki zakaz? By ukrócić zachowania określane jako niegrzeczne, niekulturalne, niemiłe, oraz, a może przede wszystkim, skutki tych zachowań. Negatywne odczucia podczas użytkowania forum odbiją się na ogólnym wrażeniu, a początkowo niewinne “uszczypliwości” mogą wywołać wojny słowne. Jeśli nawet ktoś nie zostanie bezpośrednio obrażony, czytając takie treści na forum, podniesie mu się ciśnienie.

Jak bardzo można sobie popuścić będzie decydować zespół moderacyjny, a przyjętej polityki trzeba się trzymać (użytkownicy będą oczekiwać gwarantowanych w zasadach ochron i wolności). Znajomość slangu wydaje się niezbędna, na dodatek “język” ciągle się rozwija, obraźliwe treści przychodzą w coraz nowej formie, a stare wcale się nie zużywają. Bardzo potrzebne jest wymienienie przykładów obrażania się, bo jest to kwestia ogromnie dyskusyjna. Można wyróżnić kilka poziomów obrażania się (zaczepki, wyzywanie, obrażanie, poważne obrażanie), odpowiednio zdefiniowanych, z przykładami i punktacją. Przykład czterech poziomów obrażania: “dzieciak, głupek, skończony idiota, skur***n”.

Obrażanie innych może mieć formę nie tylko słowną, ale co należy zwalczać to grupy dokuczające. Każda grupa, klan/sojusz/drużyna czy temat na forum mający za cel zbieranie osób które kogoś nie lubią powinno zostać wysłane w próżnię. Jest to pasywne obrażanie kogoś, a umożliwienie rozwoju tym negatywnym uczuciom i grupie z pewnością doprowadzi do ataków na ich cel czy też starć z obrońcami ich celu. Paradowanie z awatarem “Nienawidzę xxx” nie musi być od razu karane (nie powinno), ale w ramach walki z negatywnymi uczuciami, natychmiastowo zakamuflowane. Walczyć należy także z groźbami, nawet tymi błahymi. Dla użytkowników mogą być one poważne, prowadzić do negatywnych odczuć. Nawet prawo karne zabrania formułowania gróźb.

Osobno albo tutaj zaliczy się też prześladowania, nagabywania – niby niewinne i nie przekraczające zasad czyny, ale nagminne do punktu, kiedy powinny być karane.

Przekleństwa – problematyczne bo artystyczne, emocje, każdy przeklina, niektóre fora jednak decydują się mocniej lub całkowicie ograniczyć to zjawisko. Jest to naprawdę ciężkie zadanie, szczególnie, że kogoś z zespołu moderacyjnego często mogą również ponieść emocje. Przekleństwa to nie zbrodnia, także dla bardziej komfortowego korzystania z forum lepiej zezwolić na mały/średni udział przekleństw – przypominając, że kierowane przeciwko komuś będą traktowane jako obrażanie.

Najlepiej, stosując filtry dodające gwiazdki (na całe słowo czy część słowa), które to filtry użytkownicy mogą sami wyłączyć. Filtr, który nie zasłoni słów wszystkim użytkownikom spełni swoją rolę lepiej od narzucenia gwiazdek wszystkim, gdzie każdy będzie próbował te gwiazdki obejść. Jeśli wulgaryzm będzie widoczny (przynajmniej dla piszącego), nie będzie próbował on niczego obejść.

Generalnie kary nawet za najmniejsze uszczypliwości to zabieranie pałki, by nikt nie wyjął noży czy pistoletów. Wygaszanie konfliktów w zarodku.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.