16. Punkt dwunasty – obchodzenie bana


Ucieczka z więzienia, złamanie zasad, zignorowanie przyznanej kary. Obejście bana ma miejsce, kiedy używa się innego konta (własnego lub cudzego) do przeglądania czy pisania na forum (zależnie od przyznanego bana).

Jest to zasada utrzymująca wszystkie inne, bowiem jeśli każdy mógłby uniknąć kary przez stworzenie nowego konta i dalsze łamanie zasad, nikt nie traktowałby regulaminu i ostrzeżeń poważnie. Konsekwencje mogą być duże – ban stały na wszystkie konta, włącznie z kontem znajomego, który użyczył własne by pomóc w obejściu. Szczegóły bywają bardzo restrykcyjne, czyli nawet tylko wejście na inne konto zostanie potraktowane jako obejście bana, bez konieczności przeglądania tematów czy pisania na forum.

Takie podejście w praktyce może okazać się zbyt ostre, pomogą blokady wyłącznie na pisanie postów (umożliwiając przeglądanie), by ktoś obchodząc dwudniowy ban nie stracił całkowicie konta. Jak już wspomniano, to rozwiązanie będzie kusić do udzielenia odpowiedzi w tematach, które się widzi, ale nie ma rozwiązania idealnego.

Można utworzyć specjalne zasady, np. obejście krótkiego bana bez pisania postów pierwszy raz to ban na miesiąc, kolejne to ban na zawsze.

Pojawi się tutaj problem z alternatywnymi kontami: “to brat”, “mamy to samo IP” – albo lista braci i sióstr czyli użytkownik musi zgłaszać to moderacji (częste rozwiązanie na mniejszych forach), albo zbiorowa odpowiedzialność, inaczej każdy będzie mieć fikcyjną rodzinę na forum i unikać kar (sprytna osoba po prostu zarejestruje całą fikcyjną rodzinę na wszelki wypadek). Ponadto zawsze należy zaznaczyć, że jest się odpowiedzialnym za własne konto, użyczanie go innym obciąży zarówno właściciela, jak i osobę, która tymczasowo go używała.

Na największych forach po prostu nie śledzi się obchodzenia bana w większości, ale najwięksi rozrabiacy są pod tym kątem sprawdzani, otrzymując “bonusy”.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.