15. Punkt jedenasty – dyskusje o moderatorach (i ich działaniach)


Bardzo kontrowersyjna zasada, jednak często stosowana. Kiedy na forum jest specjalny dział czy temat związany z moderacją, są określone zasady zgłaszania występków użytkowników i moderatorów czy apelacji – dyskusje poza tymi obszarami/kanałami są samowolką i zwykle służą rozognianiu atmosfery, a nie rozwiązaniu problemu.

Zabrania się zatem dyskusji o działaniach moderatorów (także tych dobrych jak i ogólnych) a nawet i o nich samych, gdyż dyskusje ogólne, pozytywne czy personalne niemal zawsze otrzymują też negatywne bądź prowokujące odpowiedzi, i pojawia się problem.

Minusem jest poczucie życia w “cenzurze” (nie można swobodnie jechać po moderatorach), nie można nawet obronić się przed oskarżeniami użytkowników (bo to byłaby już dalsza dyskusja), plus to skupienie się na pracy, zamiast wieczne tłumaczenia, wyjaśnienia, spory, mydlana opera, intrygi, igrzyska. Jak komuś tego brakuje, to powinien zainteresować się polityką.

Dyskusje o działaniach moderatorów są zbędne, bo użytkownik jeśli nie chce rozróby, to pewnie chce by jego ostrzeżenie czy bana anulowano, także “dyskusja” musi kończyć się rozstrzygnięciem na jego korzyść, a zatem to nie jest żadna dyskusja. Powody otrzymania kary pewnie zostały wyjaśnione prywatnymi kanałami wiele razy.

Jest to problematyczna zasada, najlepiej unikać kar, chyba, że ktoś przesadza czy ignoruje upomnienia. No i jak wyglądałoby ostrzeżenie za post “moderatorzy wykonują dobrze swoją pracę, na przykład w tym temacie (…)”? Jednak nie można zostawiać pozytywnych tematów a zamykać negatywne, bo takie zachowanie to encyklopedyczna definicja cenzury (i w takich tematach pojawią znajdą się negatywne opinie w kilka sekund).

Dobrze jest też robić wyjątki od czasu do czasu czy w nagłej potrzebie, na przykład temat by porozmawiać z użytkownikami bardziej otwarcie (ogólnie wyżsi rangą czy administratorzy mogliby uchylać tymczasowo, w obrębie danego tematu zasadę zabraniającą dyskusji o moderatorach).

Ograniczając możliwości wypowiedzi nie dowiemy się co użytkowników gryzie, a i tak najbardziej szkodzi forum trollowanie, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o administracji czy rozdawanie ludziom pochodni – wystarczy kontrolować temat przez kogoś bardziej “ogarniętego”, eliminować bezsensowne posty, wyjaśnić problem, zamknąć sprawę i temat. Użytkownicy mogą wysyłać wiadomości prywatne, ale taki temat zapewni moderacji dużą przejrzystość (większość nie wierzy, że ktoś te wiadomości ze skargami czyta).

Jeżeli dyskusja dotyczy konkretnego moderatora czy działania ale dotyka istotnego problemu, zwykle fora mają specjalne działy na sugestie, i to należy zasugerować użytkownikowi, dodając, by usunął wszelkie szczegóły dotyczące konkretu, a ogół przejdzie przez zasady i zostanie zauważony – często ludzie nie wiedzą jak formalnie wyrazić swoje opinie, a pod wpływem emocji powstają bardzo “źle” napisane tematy (oskarżające administrację, wulgarne słownictwo), a poruszające ważne sprawy (procedury moderacyjne umożliwiające nadużycia). Z jakże wielką korzyścią dla wszystkich byłoby przedstawienie problemu jako sugestii zmian na forum!

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.