9. Punkt piąty – trollowanie


Generalnie tworzenie niepokoju na forum, prowokowanie, użytkowników by zaczęli się kłócić między sobą lub moderacji by pochopnie zaczęła banować, ale i to prowokowanie bywa bardziej niewinne.

Troll będzie prowokować kontrowersyjną opinią, pisaniem na granicy zasad, kombinować, wkładać słowa w usta innych (również w usta moderatorów) – a wszystko po to, by mieć zabawę kiedy inni zaczną się denerwować. Prowokowanie powinno znaleźć swoje miejsce w zasadach.

Wspominając o trollowaniu wypada wspomnieć o kontach tworzonych wyłącznie w tym celu. Zdarza się, że konta tworzone tylko w tym celu (data rejestracji dzisiejsza i od razu tematy kontrowersyjne) są ostrzej traktowane. Dla bezpieczeństwa lepiej unikać stałego bana za pierwszym razem mimo wszystko, jednak widząc schemat trollowania w krótkim czasie, stały ban to najlepsze rozwiązanie. Dotyczyć będzie ono jednak tylko kont wyłącznie trollujących od powstania, zwykłych użytkowników (którzy piszą większość normalnych postów) należy traktować normalnie. Co jeśli ktoś ma długi staż na forum jednak od jakiegoś czasu ciągle trolluje? Normalne kary w końcu go wyeliminują ze społeczności, nie trzeba tych skrajnych.

Popularnym trollowaniem jest temat ze swastyką, która sama w sobie nie jest przecież zła. Niemal zawsze jednak w temacie robi się gorąco, a moderacja, mimo krzyków “zamknięcie tematu o niewinnej swastyce będzie oznaczało cenzurę”, i tak zawsze takie tematy zamyka ze względu właśnie na prowokację i dobry smak (oraz często, bo w takim temacie nie ma o czym poważnie dyskutować).

Wiele z technik wymienionych w podrozdziale “Anty-zasady” jest stosowanych właśnie jako trollowanie.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.