19. Wolność w wolności


Ogólne zasady są, dla poszczególnych działów zasady są, ale i pojedyncze tematy będą wymagały bardziej szczegółowych zasad by funkcjonować. Na przykład zgłoszenia do konkursu, by później łatwiej je przeglądać i oceniać, będą w jednym temacie, a komentarze odnośnie konkursu będą w nim zabronione (zostanie podany link do innego tematu). Jeśli zasada nie będzie przestrzegana, temat ze zgłoszeniami będzie wyglądać: 10 stron przeróżnych postów, 1 post ze zgłoszeniem, 10 stron… Oczywiście, wszelkie te posty będą nie na temat, ale znajdą się głosy, że autor tematu sam nie może decydować co jest na temat.

Często to kwestia semantyki. “Dyskutujmy tutaj o ciastkach!” a “Temat do dyskusji o ciastkach. Posty o ziemniakach są nie na temat”. W pierwszym przypadku to oczywiste, że wszystko co nie o ciastkach jest nie na temat, za to w drugim, odnosi się wrażenie owego użytkownika, tworzącego własne zasady na forum. Wniosek z tego taki, że zabraniając formułować konkretne zasady odnośnie tematów, nie powinno się ścigać spamu w ogóle, bo samo nadanie nazwy dla tematu to w pewnym sensie określenie zasad (nadanie tematu = określenie co jest na temat).

Dlatego też, na rozsądek, użytkownik ma częściowe prawa własności do swojego tematu. Tak jak właściciel forum może robić z własnym forum co chce, nie łamiąc prawa, tak może autor tematu, nie łamiąc zasad forum (i prawa, oczywiście). Jeśli oko moderacji trafi na taki temat, a wyznaczone zasady będą łamały ogólne czy też były absurdalne (np. tylko ja i mój kolega możemy pisać w tym temacie), absurdalne zasady powinny zostać odwołane.

Użytkownicy, tak jak nie rozumieją faktu własności forum, nie zrozumieją kolejnego ograniczania ich “wolności”. Niezależnie od ustaleń autora tematu, będą posty “mam prawo do napisania opinii, mimo, że to temat tylko do zgłaszania wyników”. Zaznaczenie tego przywileju dla autorów tematów (możliwość tworzenia własnych zasad dla tematu; sugerowanie kontaktu z moderatorem podczas ustalania zasad i jego akceptację), z potencjalną karą za formułowanie absurdalnych zasad, rozjaśni atmosferę. Dodatkowa opcja to danie możliwości autorowi tematu na ukrywanie postów, które mu się nie spodobają.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.