2. Liczenie postów


Licznik postów zawsze powoduje problemy. Z jednej strony forum powinno motywować do pisania, aktywności, pozwolić użytkownikom rozróżniać piszących przez ich rangi. Najczęściej jednak ranga staje się celem a nie efektem pracy. Użytkownik stara się obchodzić zasady i tworzyć “łatwe posty” albo po prostu tworzy dużo spamu bo zwykle licznik zostanie, a ostrzeżenie się dostanie albo i nie. Pokazując liczbę postów bezpośrednio obok awatara, obok postu, mówi się użytkownikowi “jeszcze kilka, jeszcze trochę”, a pokazując tą informację wyłącznie w profilu ogranicza się ten efekt.

Rangi zależne od postów mogą być różne. Duże rangi (np. 3000 postów) będą wspierać spamerów, a kiedy zbyt wiele osób osiągnie tą liczbę, moderacja doda nową rangę dla 5000 postów (by rozróżnić weteranów od nowych), skazując się na jeszcze więcej spamu. Duża liczba rang sprzyja w spamowaniu, bowiem cel wydaje się bliżej, jeszcze parę postów i będzie nowa ranga. Jedno z rozwiązań to cztery rangi, “Nowy”, “Początkujący”, “Piszący”, “Weteran” oraz maksimum 300 postów dla ostatniej rangi. Liczby oczywiście będą zależeć od forum, na mało aktywnym nie damy rangi niemożliwej do zdobycia.

Sposób na faktyczne obrazowanie przez rangę “doświadczenia” użytkownika to dodanie wymogu czasowego prócz liczby postów, specjalne rangi mogą mieć wymóg niekaralności czy inny. Wymóg czasowy zmusi spamera do odczekania powiedzmy trzech miesięcy by odblokować ostatnią rangę i wymóg ten powinien być widoczny w profilu przy postach (np. “Zostało jeszcze 26 dni do awansu”), inaczej ktoś i tak będzie spamować a potem zawracać głowę moderatorom, że nie ma rangi, którą już powinien mieć jego zdaniem.

W których działach mieć licznik postów? Jeden zwyczaj mówi o działach kluczowych, np. jeśli jest to forum o samochodach to tych dotyczących samochodów, jeśli forum o grze, to odpowiednio tych o grze. Wszelkie “Ogólne”, “Zainteresowania”, “Filmy”, “Polityka” nie mają licznika, bowiem osoba nic nie wnosząca do forum o samochodach, nie mająca pojęcia o samochodach, mogłaby mieć paradoksalnie najwięcej postów. To samo dotyczy sekcji, gdzie posty same się mnożą.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.