4. Off-topic na rynku


Kategoria “Poza tematem”, “Ogólna”, “O wszystkim i o niczym”, taka bez sztywnych zasad i sztywnej moderacji, szybko zamieni się w śmietnik i wolną amerykankę. Wiele osób jednak polubi tą wolność, mając taką swobodę tematy będą ograniczone tylko wyobraźnią użytkowników a śmiechu będzie co nie miara. Po pewnym czasie taki dział stanie się centrum forum.

Wszyscy będą wyłącznie albo głównie czytać tą sekcję, a kolejnym krokiem będzie umieszczanie tematów z innych działów w owym centrum, ponieważ “nikt nie przeczyta mojego tematu poza Ogólnym“, co niestety będzie też prawdą. Ale nikt nie przeczyta nie dlatego, że inne działy są złe, tylko Ogólny jest zbyt “dobry”. Następny krok to administracja/moderacja pisząca ogłoszenia w Ogólnym, z tego samego powodu (wszyscy czytają tylko ten dział, a my chcemy by przeczytali ważne ogłoszenie). W ten sposób sami dadzą sobie jeszcze większego kopniaka w zadek, potem myśląc, dlaczego boli. Taki ruch zaowocuje jeszcze większym przekonaniem u użytkowników, że tylko ten dział się liczy – skoro administracja nawet tam ogłoszenia daje, może nawet popiera taki rozwój sytuacji.

Aktywność w Ogólnych jest jednak iluzoryczna. Dla przykładu. Wszyscy odwiedzają sklep bo można za darmo skorzystać z WC albo by pooglądać półki – czy zatem zawsze należy walczyć o tak wielką aktywność? Oczywiście, istnieje szansa, że ktoś skorzysta z usług i zapłaci, ale to zawsze tylko szansa. Forum tematyczne o samochodach z popularnym Ogólnym zgromadzi mnóstwo członków, ale grom z nich wcale nie będzie miłośnikami samochodów. Po prostu będą odwiedzać forum by się pośmiać, a to może mieć też negatywny efekt na resztę forum. Większy ruch = więcej kłopotów.

Rozbawieni w Ogólnym, jak młodzież w pubie, wyjdzie na ulice śpiewając głośno i zaczepiając innych, tak nakręceni pisaniem dowolnych postów na dowolny temat, dla większej zabawy przeniosą się na inne działy. Jeśli ktokolwiek zwróci im wagę, to usłyszy “przecież na Ogólnym można” oraz cały szereg implikacji z tym związanych. Wysyłając takiego znów na Ogólny potwierdzamy, że tam można robić cokolwiek, za przyzwoleniem.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.