6. Rynek w podziemiach


Czyli sekcje zostawione samopas. Brak zasad może doprowadzić do przemienienia się sekcji w azyl dla największych wypaczeń, sprawnie banowanych na każdym innym forum. Zwoływanie się na lincz, krucjatę, na normalnym forum byłoby potępione a wątek usunięty, jednak bez kontroli czy zasad łatwo zebrać grupę i nękać kogoś w sieci a nawet poza nią. Bez możliwości zebrania się i synchronizacji działań, samosądy czy złośliwości byłyby trudniejsze do wykonania. Użyczanie swojego mieszkania do planowania i prześladowania innych wywołałoby odrazę, ale użyczania sekcji, miejsca na serwerze, tego nie widać. Można spokojnie umyć ręce.

Działy “bez zasad” to przestrzeń do obrażania “normalnych” użytkowników forum, trzymania linków do tych tematów w sygnaturach, innych tematach i na pewno zaśmiania się tematem w twarz ofiary.

Dobre intencje mogą okazać się pułapką. Zezwalając użytkownikom pisać w ich języku, którego nie znamy ani nikt z moderatorów nie zna, zezwalamy na robienie cokolwiek zechcą. Tworząc sekcję językową bez opiekuna, tworzymy właśnie mały niekontrolowany obszar, gdzie nadużycia zaczną się mnożyć tak szybko jak pierwsza osoba zorientuje się o takowej możliwości.

Łamanie zasad to nie tylko wchodzenie na ego administracji czy zadawanie ciosu w żądny władzy aparat represyjno-moderacyjny – posiadając czyste forum i zgniłe sekcje językowe pokazujemy własny “profesjonalizm” w zarządzaniu i rozumieniu istoty forum. Jeśli ktoś zechciałby się zarejestrować na stronie, nawiązać współpracę czy zainwestować w naszą witrynę sporą sumkę, a przypadkiem będzie rozumieć język sekcji, której nie kontrolujemy, potencjalny inwestor zobaczy, co tam się dzieje i…

“To wina społeczności, nie nasza”, bo przecież wiemy, że zawsze złe są tylko dzieci, nigdy ich rodzice.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.