5. Sprzątanie rynku


Rozważmy forum dotknięte już syndromem opisanym w poprzednim podrozdziale, co można zrobić? Należałoby zacząć mniej dramatycznie:
1. Utworzyć nowe podfora/kategorie oraz uatrakcyjnić obecne,
2. Powoli przenosić tematy do odpowiednich działów (przy przenoszeniu idealnym rozwiązaniem jest wysłanie prywatnej wiadomości użytkownikowi, jaki temat , skąd przeniesiony, dokąd, i dlaczego),
3. Rozwinąć i zaostrzyć zasady dla działów,
4. Zakazać pisania ogłoszeń w Ogólnych (jeśli potrzeba formułowania drobnych ogłoszeń, zastosować zbiorowy temat “Ostatnie nowości”, osobny dział czy przenieść się na bloga).

Rozdrobnienie ogólnych wraz z przenoszeniem, najlepiej jeśli rozdrobnienie dotknie popularne i atrakcyjne tematy (takie, które najczęściej się pojawiają i stały się popularne; ciężko o przykład, zależy od forum, czy już to wyodrębniło, mogą to być tematy z linkiem do własnych filmów na YT, tematy dotyczącej elementu świeżo wprowadzonego jak np. tematy klanów, turniejów, o nowej mapie), sprowadzi Ogólne do poprawnego politycznie wysypiska śmieci. Nie będzie już tej zabawy z pisaniem na dowolny temat, bo większość tematów będzie miała swoje działy. Użytkownicy zainteresowani danymi działami skupią się na nich, również dzieląc zainteresowanie, osłabiając kolosa Ogólne. Chociaż zmiany z pozoru będą wydawać się ich autorom niewielkie, efekt psychologiczny szybko zaowocuje.

Podczas zmian na pewno będzie wiele głosów sprzeciwu. Jest to proces towarzyszący każdym zmianom. Tysiąc buntowników wśród miliona użytkowników to nie rewolucja, to posiadanie innego punktu widzenia, to tylko statystyka.

Rozrywać Ogólne w połowie nie warto. Nie będzie to miało większego sensu, albo jest dział z ogromną aktywnością a reszta dodatkiem, albo w miarę równa i szczegółowa proporcja. W teorii to może zadziałać, ale któraś z koncepcji i tak przeważy i większość użytkowników podąży w tamtą stronę, całkowita kontrola aktywności, jeśli byłaby możliwa, byłaby raczej stratą czasu i niepotrzebnym wymuszeniem na użytkownikach.

Wiedząc już jak posprzątać, należy jeszcze raz zwrócić uwagę na zalety: nieograniczona swoboda, wysoka aktywność, dobry humor. I główną wadę: totalny chaos, śmietnik.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.