5. Ankieta rekrutacyjna


“Co dodałbyś lub zmieniłbyś na forum?”, “Dlaczego chcesz zostać moderatorem?” jako przykład ogólnego pytania pozwalającego ocenić kreatywność oraz priorytety kandydata.

“Jaka kara jest przewidziana dla spamera? Czy Twoim zdaniem jest ona wystarczająca? Czy definicja spamu umieszczona w Regulaminie jest trafna?” jako przykład pytania sprawdzającego znajomość obecnych zasad i umiejętność analizy istniejących zasad. Aby lepiej sprawdzić jak bardzo ostry jest kandydat i czy potrafi identyfikować wysokie zagrożenia dla forum, można użyć pytania “Jakie przewinienia zasługują na permanentnego bana?” czy “Co, abstrahując od istniejących zasad, powinno karać się banem czasowym bez ostrzeżenia?”.

“Moderator odpowiedział w temacie zawierającym kilka postów niezgodnych z regulaminem, jednak nie zwrócił nikomu uwagi”, “Na forum pojawia się temat z obrazkami na granicach przyzwoitości, jego autor jednak zarzeka się, że dostał przyzwolenie”, “Moderator kilkukrotnie złamał zasady po czym usunął tematy gdzie dopuścił się tego przewinienia, a w tym momencie łamie zasady w kolejnym temacie”, jako przykłady pytań o reakcję kandydata na działania innych moderatorów – czy kandydat postąpi wedle procedur (a jeśli nie są mu znane, jak by postąpił), jaką formę będzie miał jego kontakt i z kim się skontaktuje, czy też sam przystąpi do działania.

“Dostałeś zgłoszenie przewinień w temacie, w którym ostro krytykowany jest zespół moderatorów, już prawie toczy się tam wojna na słowa. Autor tematu oświadczył, że zamknięcie tematu czy ban dla niego to będzie kolejny dowód totalitarnej cenzury, a on i tak założy nowe konto póki administracja nie podejmie konkretnych działań (działania te nie są opisane w temacie)”, jako przykład działania w wieloaspektowej i skomplikowanej sytuacji moderacyjnej. Ważne aby moderator odniósł się do każdego problemu pojawiającego się w temacie, a nie tylko do tego największego.

Dobrze jest zaznaczać “Jako odpowiedź napisz dosłowną treść wpisu, którą dałbyś w temacie, oraz opisz własnymi słowami swoją analizę sytuacji”. Ktoś może mieć dobrą analizę, ale formułowanie tych myśli w oficjalnym tonie może sprawiać mu problemy. Odpowiedź tylko będąca postem bądź tylko analizą będzie niepełna, nie dostarczy wystarczająco danych o kandydacie.

Pytania o zaangażowanie w społeczność (czy obserwacja istniejącego zaangażowania) jest istotna: zaangażowana osoba poświęci więcej siebie w pracy, jest już związana więc nie odejdzie. Trzeba jednak uważać czy związek jest bardziej ze znajomymi w społeczności czy witryną/forum, gdyż taki moderator będzie raczej wykorzystywać swoje stanowisko, będzie powściągliwy w ostrzeżeniach dla znajomych, będzie wciąż spędzać z nimi więcej czasu niż pracując – ale taka osoba będzie powszechnie lubiana z tych powodów (nie daje ostrzeżeń, spędza czas z ludźmi), także wykrycie zjawiska może nie nastąpić natychmiastowo.

Pytań odnośnie własnej wizji nie należy traktować bardzo poważnie, gdyż inna wizja nie oznacza zrozumienia czy podążenia za obecną. Wielu aktualnych moderatorów może mieć inne poglądy! Odpowiedzi “zrobię co mówią zasady” czy “zrobię to co poradzi mi przełożony” mogą zostać udzielone przez absolutnie każdego, i o ile są sprytne i po części właściwe, nic nie mówią o kandydacie. Rozsądnie byłoby prócz takich odpowiedzi udzielić osobistych przemyśleń: “zrobię to co mówią zasady, a jeśli zasady nie odnoszą się do tej sytuacji, zrobiłbym…”. Kandydat udzielający tylko takich wymijających odpowiedzi powinien zostać odrzucony.

Punktacja może być różna, można oceniać poprawność i szczegółowość, zdolności współpracy czy dyplomacji, niektóre pytania mogą być więcej warte a inne powodować odjęcie punktów, można dodawać/odejmować punkty w końcowej ocenie za “ogólne wrażenie”. Co kto woli. Zadając pytania w formie wywiadu, można stosować wymogi czasowe na odpowiedź, jeśli charakterystyka pytania tego wymaga (natychmiastowa interwencja na forum).

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.