6. Ochrona przed nadużyciem


Moderator może się zbuntować, jego umysł może zostać przejęty przez obce siły. Ograniczenie dostępu do narzędzi i danych to podstawa, ale zawsze znajdzie się ktoś z wystarczającą władzą do wyrządzenia wielkich szkód. Edycja, kasowanie, przenoszenie, zmiany profili, awatarów, edycje grup i klanów/sojuszy, punktów reputacji, ostrzeżeń itd. To wszystko można wykonać masowo mając do dyspozycji prosty skrypt (kilka linijek kodu, i już wszystkie tematy w dziale są skasowane).

Co robić? Na kasowanie jest recepta w postaci ukrytego kosza, faktycznie kasowane treści będą tam przenoszone, a moderator będzie pewien, że skasował na zawsze. Do czynności moderacyjnych można zastosować czasowy filtr, stosowany zwykle by zapobiec zalewaniu forum (nowy temat można założyć dopiero po dwóch minutach; nowy post można napisać dopiero po 30 sekundach bądź kiedy ktoś odpisze w temacie; wartość czasowa zwiększa się za każdym razem gdy napiszemy posta/temat zaraz po upływie poprzedniego czasu). Zwykle działania moderatora są interwencją, wybiórcze, o ile nie następuje zalewanie forum, można pozwolić sobie na ograniczenia czasowe. Zamiast blokady narzędzia może po prostu być wyświetlany alarm dla innych moderatorów czy administracji, że ktoś masowo używa danego narzędzia. Dodatkowe zabezpieczenie to z pewnością captcha.

Należy również pamiętać o tak oczywistych sprawach jak wyłączenie dostępu i zmiany polityk bezpieczeństwa po każdorazowym odejściu osoby znającej te polityki, a także o obserwacji zachowań (np. czy moderacja jest tylko środkiem do osiągnięcia celów).

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.