4. Rekrutacja


Wyboru składu wolontariuszy można dokonać na wiele wiele sposobów. Jeden to złożenie podania, które zostanie ocenione. Drugi to wypełnienie ogólnie dostępnego testu, czy też połączenie podania z wypełnieniem z góry zadanych pytań. Inny to wybór Ręki Moderatora, przyglądanie się społeczności i zauważenie osób posiadających potencjał na dobrego moderatora. Można takim dla sprawdzenia wręczyć test. Sposób będzie zależeć od własnych preferencji i charakteru forum.

Publiczne pytania i testy można sfałszować, przygotowując odpowiedzi z pomocą innych osób. Testy dla wybranych Ręką nie będą chociaż publicznie dostępne. Co można zrobić? Porozmawiać “na żywo” z kandydatem. Przy okazji sprawdzi się, czy potrafi skonfigurować kanał komunikacyjny (np. klient IRC), czy ma wymagane zdolności językowe. Rozmowy takie na pewno będą stresujące dla kandydata. Wypatrzenie moderatora może mieć miejsce na przykład w poważnym temacie dotyczącym sekcji – osoba udzielająca się w nim, robiąca to uprzejmie i dojrzale, pokazuje zaangażowanie w losy forum oraz umiejętność dyskusji.

Zostawienie wyboru moderatora społeczności to ogłoszenie konkursu popularności plus szybkiego zakładania dodatkowych kont do głosowania, a niezależnie od wyniku, zaczęte kłótnie w walce o władzę będą ciągnąć się jeszcze przez długi czas.

Mając już informacje o kandydatach czas na podjęcie decyzji. Istotne a nie wspomniane do tej pory kwestie to poparcie wśród moderatorów, weta (jedna osoba się nie zgadza = wniosek odrzucony), oraz historia przewinień.

Opinie i weta są na tyle istotne, że ignorując je wprowadzamy zamieszanie w szeregi (dotyczy wolontariuszy, nie związanych obowiązkami pracownika). Osoby, które się nie lubią, rywalizują, mają jakieś urazy, mogą przenieść to na płaszczyznę moderacji i w najlepszym wypadku jedna z nich odejdzie. Przyjmując nową osobę i tak straciliśmy kogoś, te “szantaże” “jak go przyjmiecie ja odchodzę” to nie zawsze puste słowa. Można powoływać się na przezwyciężenie uprzedzeń (nawet najbardziej opanowana i profesjonalna osoba może kogoś po prostu nie znosić) czy po prostu z miejsca wyrzucić szantażystę, ale to też może rozpocząć konflikt. Konflikty personalne często prowadzą do powstania obozów wspierających dwie strony, dlatego też lepiej konfliktów unikać. Jak to rozwiązać? Spróbować mediacji przed przyjęciem nowego członka, może zmienią zdanie o sobie, wyjaśnią co ich gryzie wzajemnie, zdecydują się chociaż tolerować.

Historia przewinień to nie “miał bana, nie przyjmujemy go” a analiza osobowości. Jeśli kary pomogły użytkownikowi zrozumieć zasady, jeśli dzięki nim zaangażował się, jeśli tylko dał się raz ponieść emocjom, gdzie jest problem? Jednak kiedy analiza osobowości wykazuje brak szacunku dla zasad, kombinowanie, przejawy rasizmu, to co innego. Najważniejsze w historii będzie jednak odrzucenie bądź zawieszenie kandydatury, jeśli niedawno nastąpiło złamanie zasad, w szczególności banicja z forum. Chociażby na rozsądek – jak to wygląda, jak zbanowany (po raz trzeci) użytkownik dwa dni po upłynięciu bana zostaje moderatorem?

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.