5. Koniec anonimowości


Każdym postem, każdym działaniem zostawiamy za sobą ślad.

Wszelkie obrazki, jeśli pochodzą z naszego konta w serwisie hostującym obrazki, wskazują na nas, a także umożliwiają oglądanie naszych innych obrazków, jeśli tego nie zastrzegliśmy. Nie mając konta a wrzucając obrazek na lokalny serwis, każdy rozpozna naszą narodowość po tym, jaki serwis przechowuje nasze obrazki.

Rejestrując się czy robiąc cokolwiek zaraz po danym wydarzeniu np. zakładając nowe konto zaraz po blokadzie poprzedniego, cicho szepczemy: “To ja!”.

Odnajdywanie skojarzeń. Używając podobnej nazwy na innych stronach będziemy rozszerzać swoją sławę przez wspólną tożsamość, ale daje to furtkę do odnalezienia dużej liczby informacji o nas, zostawionej na innych stronach. Do tych informacji możemy też trafić przez daty urodzenia, adresy kontaktowe, zainteresowania, sygnatury, obrazki – używając wyszukiwarek internetowych.

Ale jak potwierdzić zgodność? Prócz wymienionych jest jeszcze styl pisma: odpowiedni zakres słów, powiedzeń, gramatyka, interpunkcja, emotkiony. Zachowanie, reagowanie na danego rodzaju tematy, pisanie o danych sprawach, radość i gniew, przebywanie w danych sekcjach forum, znajomi (monitorowanie znajomych czy użytkownik nie używa ich kont).

Istnieje już oprogramowanie, które pomaga identyfikować autorów treści, jak to miało miejsce w przypadku powieści J. K. Rowling (autorka „Harry’ego Pottera”) wydanej pod pseudonimem[3].

Pojawianie się w danych miejscach o danych godzinach też wiele mówi – jak wiemy, że ktoś pracuje na drugą zmianę i zawsze po obiedzie loguje się na forum, strefa czasowa, to ten schemat możemy też zaobserwować na alternatywnym koncie. Wszystko to można porównywać z innymi stronami by potwierdzić tożsamość.

[3] – http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/890432,To-komputer-odkryl-sekretna-powiesc-JK-Rowling-

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.