Streszczenia rozdziałów


Rozdział 1 – Podstawy administracji witryny i forum

Rozdział przedstawia zagadnienia takie jak organizacja systemu ogłoszeń (aktualności), zasady kontaktu z użytkownikami (np. jak podchodzić do petycji czy ankiet), podaje przykładowe strategie na utrzymanie witryny przy życiu oraz skrótowo opisuje elementy techniczne jak np. moduł prywatnych wiadomości.

Rozdział 2 – Wolność złapana w sieci

Rozdział omawia potrzebę istnienia “cenzury”, konfrontując ją z popularną ideą całkowitej wolności słowa w sieci, poruszając także tematy takie jak konflikt wolności, zagrożenia prawne, identyfikację internautów przez numer PESEL, na końcu wskazując kierunek, w którym regulacje dotyczące wolności wypowiedzi w sieci powinny zmierzać.

Rozdział 3 – Lubię zło – systemy oceny a moderacja

Rozdział recenzuje systemy oceny (np. kciuk w górę, kciuk w dół) pod kątem skuteczności, użyteczności i zadowolenia użytkownika, analizując te systemy również jako narzędzia w moderacji treści. W podsumowaniu przedstawiony jest idealny system ocen.

Rozdział 4 – Dziel i banuj

Rozdział opisuje budowę systemów ostrzeżeń i banów opartego na punktach, wraz z opisem formy przekazu informacji o upomnieniach i karach użytkownikowi (czyli w jaki sposób przyznać ostrzeżenie, aby było ono skuteczne), a także krótko omawia system raportowania.

Rozdział 5 – Regulamin

Rozdział opowiada o formułowaniu i zasadności zasad. Ich egzekwowaniu i znajdowaniu dziury w całym, dokładnie opisując czemu służy każda zasada często pojawiająca się na forach. Rozdział zawiera również przykładowe zestawienie przewinień i surowości kary za nie. Atrakcyjny fragment rozdziału dotyczy wymówek i prób ośmieszenia moderacji aby uniknąć ostrzeżenia.

Rozdział 6 – Kategorie forum

Omawia problemy związane z licznikami postów, analizuje sposoby na przywrócenie porządku w działach “wolnej dyskusji” czy często skupiającym całą uwagę użytkowników dziale “Ogólnym”. Pokazuje także konsekwencje istnienia działów dosłownie bez zasad.

Rozdział 7 – Wskazówki moderacyjne

Rozdział przeznaczony dla moderatorów, podający ponad dwadzieścia wskazówek związanych z moderacją (np. jak zachować się, kiedy użytkownik publikuje treść na granicy zgodności z zasadami).

Rozdział 8 – Zarządzanie ciałem

Rozdział przeznaczony dla osób zarządzających ekipą moderatorów (szczególnie moderatorów-wolontariuszy), opisuje on sposoby podziału obowiązków, oceny działań moderacji, proces rekrutacji, zabezpieczenia przed nadużyciami moderatorów i inne przydatne informacje.

Rozdział 9 – Jak hakować konta

Rozdział omawia oczywiste zabezpieczenia zasobów witryn i for takie jak silne hasło, a także sposoby wyłudzania kont czy odnajdywania tożsamości użytkownika bazując na poszlakach.

Rozdział 10 – Przyszłość moderacji

Rozdział prezentuje, które gałęzie związane z moderacją (np. systemy oceny treści, systemy komunikacji, automatyczna moderacja) mogą się rozwijać, w którym kierunku i jakie znaczenie może mieć ten rozwój dla wszystkich ludzi.

Pozostaw komentarz

Komentarze nie są automatycznie publikowane. Regulamin publikacji komentarzy.